انواع کاربری زمین

» انواع کاربری زمین

انواع کاربری زمین براساس طرح های جامع و طرح تفصیلی شهری:


1-کاربری مسکونی :


کاربری مسکونی، در مورد بنایی صدق می­کند که برای سکونت است و افرادی در آن زندگی می کنند و یا در باره زمینی است که این پتانسیل را دارد.


این نوع از املاک نیز سه گونه اند :


آپارتمان:

به تعدادی واحد مسکونی که در یک یا چند ساختمان واقع شده و از نظر راه پله ، ورودی اصلی و گاهی پارکینگ و حیاط ، مشترک هستند آپارتمان می گوییم.


ویلایی:

شامل ساختمانی یک یا چند طبقه که از نظر ورودی اصلی ، حیاط و هر نوع تأسیساتی مستقل بوده و با ساختمان دیگری مشترک نباشد می گردد.


زمین مسکونی:

زمینی است که هنوز در آن ساخت و سازی صورت نگرفته اما مجوز ساخت واحد مسکونی برای آن از شهرداری، اخذ گردیده یا می توان برای آن چنین مجوزی از شهرداری دریافت نمود.2-کاربری کشاورزی :


زمین های با این کاربری نیز بر دو نوعند: زمین زراعی و باغ.


زمین زراعی

زمینی را که در آن محصولات زود بازده ( یک یا نهایتاً دو ساله ) مثل گندم ، ذرت ، انواع صیفی و از این دست، کشت می شود را شامل می گردد.این نوع زمین ها اکثراً در روستاها یا شهرهایی که قبلاً روستا بوده و بعداً بزرگ شده و تبدیل به شهر شده اند ، وجود دارند.


باغ:

در این نوع کاربری ( و تعریف ) به زمینی که دارای درخت ( اغلب میوه ) باشد باغ، گفته می­شود ، گاهی واژه ی «مشجر» را نیز می بینید یا می شنوید که به معنای«دارای درخت» است ( زمین مشجر= زمین دارای درخت ) که در همین مورد، قابل ذکرند.


3-کاربری اداری – دولتی :


شامل موسسات ، ارتش ، وزارتخانه‌ها ، نهادها ، شهرداری‌ها‌ و...


4-کاربری تجاری :


در این نوع کاربری ، انواع مغازه ها ، رستوران ها ، عمده فروشی ها و دفاتر خدماتی ( مثلاً آژانس های مسافرتی و شبیه آنها ) مد نظر می باشند. البته مسئله ی مهم، دارا بودن مجوز تجاری برای یک ملک است وگرنه صرف وجود یک دفتر خدماتی در جایی را نمی­توان دارا بودن کاربری تجاری برای آن ملک به حساب آورد.


5-کاربری صنعتی:


در برگیرنده هر نوع زمین یا ساختمانی که مجوز هرگونه فعالیت صنعتی اعم از تولید، انبار و یا توزیع را داشته باشد از قبیل کارخانجات، تعمیرگاهها و کارگاه های تولیدی ، می شود ، این نوع از املاک اکثراً در شهرک های صنعتی و یا مناطق خارج شهرها قرار دارند ، حتی اگر بر اثر گسترش شهر، چنین ملکی داخل آن واقع گردد، معمولاً توسط دستگاههای مسئول و ذیربط، حکم انتقال آن به خارج شهر داده می­شود. 


6-کاربری خدماتی :


کاربری خدماتی، نوعی از کاربری های انتفاعی است ، یعنی مثل کاربری تجاری، شما از آن کسب درآمد می­کنید ، با این تفاوت که چون این فعالیت عام المنفعه است ، شهرداریها یا دیگر متولیان امر بابت آن پولی از شما نمی­گیرند ، اما اگر شما روزی تصمیم به تغییر کاربری بگیرید ، باید هزینه های تبدیل کاربری را بپردازید ، از نمونه های کاربری خدماتی می­توان «گرمابه های عمومی» را نام برد.


7-کاربری معدن :


این نوع کاربری برای زمینی ، منظور می­شود که در خود ماده ای با ارزش و قابل استخراج، داشته باشد ، انواع فلزات، سنگ های قیمتی و ساختمانی و همچنین خاک های قابل استفاده در کارهای صنعتی یا ساختمانی و یا قابل استفاده در کارهای صنعتی یا ساختمانی و یا قابل تبدیل به یک محصول با استفاده از یک روند فرآوری، همگی جزو معادن محسوب میشوند. پس از حصول اطمینان از وجود ماده ای قابل استحصال در زمین ، ملک باید به عنوان معدن به ثبت برسد. در غیر این صورت صاحب ملک اجازه ی برداشت از آن را نخواهد داشت ، اگر کسی در زمینی بدون مالک، یک معدن کشف کرده و به ثبت برساند، مالک آن زمین می­شود.


8-کاربری ورزشی :


شامل استاديوم هاي ورزشي ، زمين هاي بازي ، باشگاه هاي ورزشي و ...


9-کاربری پاركينگ :


 شامل پاركينگ هاي طبقاتي و پارکینگ های در سطح مي باشد.


10-کاربری حمل و نقل :


 شامل ترمینال اتوبوس ، ایستگاه‌های مترو ، پايانه ها ، فرودگاه ها ، راه‌آهن و ... مي باشد .


11-کاربری آموزشي :


شامل مهد كودك ، كودكستان ، دبستان ، دبيرستان و دانشگاه مي باشد


12-کاربری فضای سبز :


شامل پارک ،‌ پارک کودک ، فضای سبز ،‌ رفوژ سبز خیابان ها ، میادین و کمربند سبز شهری


13-کاربری فرهنگي - مذهبي :


شامل كتابخانه ، سينما ، تئاتر ، مسجد ، حسينيه ، گورستان و ...


14-کاربری بهداشتي – درماني :


 شامل بيمارستان ، درمانگاه ، كلينيك و ...


15-کاربری خدمات شهري :


شامل مراكز زباله ، آتش نشاني ، دفتر پست ، كلانتري ، نواحي شهرداري و ...


16- کاربری تجهيزات شهري :


شامل آب ، برق ، گاز ، تلفن ، فاضلاب شهري و ساير تاسيسات زيربنايي شهري است.


17-فاقد کاربری :اراضی که فاقد هرگونه کاربری هستند یا بعنوان ذخیره های شهری در نظر گرفته شده اند و یا هنوز طبق برنامه طرح جامع، آزاد سازی و طرح تفصیلی ندارند ...

آخرین مطالب این وبلاگ