خرید ملک در ترکیه

» خرید ملک در ترکیه

در موقع خرید ملک در ترکیه به چه مواردی باید اهمیت داد؟


خرید ملک در ترکیه علاوه بر دقت های معمولی که نیاز دارد، باید با آگاهی و کسب اطلاعات کامل صورت گیرد. ابتدائا برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل در خرید ملک و قبل از اینکه گرفتار کلاهبرداران شوید، حتما با یک وکیل و یا مشاور حقوقی که به قوانین ترکیه آشنایی کامل دارد، مشورت کنید. قوانین مربوط به خرید املاک توسط خارجیان در ترکیه بسیار مورد بازبینی قرار گرفته و مدام تغییر می یابند. از این رو باید با احتیاط عمل نمود و با یک وکیل یا مشاور آگاه مشورت نمود.


مورد بعدی در خصوص محدودیت های خرید املاک است. باید دقت کنید که بیش از سی هکتار ملک در ترکیه را نمی توانید قانونا مورد خرید و فروش قرار دهید. همچنین برخی مناطق هست که ممنوعیت خرید و فروش ملک برای خارجیان در آنجا اعمال می شود.


در صورت پرداخت هرگونه وجه ابتدائا سعی کنید وجه را از طریق سیستم بانکی پرداخت کنید و اگر به دلیل مشکلاتی نتوانستید این کار را انجام دهید، حتما رسید کتبی مطمئنی از شخص دریافت کننده مبلغ، بگیرید و سپس سعی کنید همزمان با پرداخت نقدی وجه، ملک را در اداره ثبت املاک (تاپو) به نام خود انتقال دهید. نکته دیگر اینکه دقت کنید وجه را سعی کنید به مالک ملک تحویل دهید نه به دلال و بنگاهی و واسطه ها.

قبل از پردخت وجه و با راهنمایی مشاور از عدم وجود هرگونه بدهی ملک (اعم از بدهی های مالیاتی یا قبوض برق و گاز و آب….) اطمینان حاصل کنید. همچنین در قسمت توضیحات سند رسمی ملک دقت کنید که ملک در رهن بانک یا شخص دیگری نباشد.


تا حد امکان و با راهنمایی مشاورتان سعی کنید ملک مورد خریداری را از نزدیک دیده و با مشخصات سند تاپو انطباق دهید. بارها مشاهده شده که ملکی که در تاپو به نام خریدار انتقال داده شده با ملکی که فروشنده مدعی فروش آن بوده، متفاوت بوده است. در این خصوص صحبت با همسایگان یا مستاجر احتمالی ملک هم راهگشا خواهد بود.


دقت کنید که ملک خریداری شده مشکل مربوط به شهرداری نداشته باشد. مشاهده شده که هموطنان ملکی را خریداری نموده اند و پس از آن متوجه شده اند که ملک بدون مجوز شهرداری بنا شده و یا فاقد پایان کار و بدون رعایت اصول ایمنی است. در مواردی مشخص شده است که ملک در طرح شهرداری قرار دارد و فروشنده هم با شهرداری توافق نموده است!


در پایان مجددا تاکید می شود که رعایت همه موارد فوق از عهده شخص عادی خریدار خارج است و حدالامکان باید توسط وکیل یا مشاور حقوقی معتبر انجام گیرد.


بر اساس آمار های منتشر شده، میزان خرید خانه در ترکیه از سوی ایرانیان نسبت به سال های گذشته تقریبا 3 برابر شده است این آمار نشان می دهد ایرانیان علاقه زیادی به زندگی در ترکیه دارند. البته علاوه بر ایران کشور های دیگری نظیر عراق و عربستان نیز تمایل زیادی به خرید مسکن در ترکیه دارند. در این مقاله راجع به انواع سندهای ملکی در ترکیه روش تشخیص اسناد ملکی و استعلام درست بودن اسناد و نحوه خواندن یک سند ملکی مسکونی تجاری و اداری در کشور ترکیه صحبت خواهیم کرد.


اشخاص متقاضی باید قبل از خرید خانه در ترکیه اطاعات مختلفی را بدست بیاورند. افراد اهداف مختلفی از خرید ملک در ترکیه دارند که جامع ترین آنها اخذ اقامت و شهروندی این کشور می باشد.


موقعیت تجاری ترکیه باعث شده است این کشور از نظر سرمایه گذاری و بازرگانی و تجارت رتبه خوبی در بین کشور های منطقه بدست بیاورد. از این رو افراد بسیاری مایل هستند در این کشور سرمایه گذاری یا زندگی کنند.


بسیاری از مشاوران و وکلای فعال در حوزه مهاجرت به افراد متقاضی پیشنهاد می دهند در ترکیه ملک خریداری کنند. با خرید ملک در ترکیه هم سرمایه گذاری صورت گرفته است و هم می توان اقامت و شهروندی این کشور را اخذ نمود.


خرید خانه در ترکیه


قبل از خرید خانه در ترکیه باید اطلاعات کافی در این زمینه را کسب نمایید. بسیاری از افراد در سال های گذشته به دلیل عدم اطلاعات کافی در این باره متحمل خسارت های مالی و جرایم مختلفی شده اند و همچنین دولت ترکیه برخی از آنان را به دلیل تخلفات ناخواسته از سرمایه گذاری و اخذ اقامت در این کشور منع نموده است.


باید بدانید سه نوع ملک و مستغلات در ترکیه وجود دارد: ملک مسکونی، ملک تجاری و اداری ،زمین


برای اخذ اقامت ترکیه می توان هر سه نوع ملک و مستغلات را خریداری نمود. همچنین لازم است بدانید حداقل مبلغ سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک 250 هزار دلار می باشد. از این طریق می توان به راحتی اقامت موقت ترکیه و قابل تمدید را بدست آورد البته اقامت موقت بعد از 5 الی 8 سال قابل تبدیل به اقامت دائم خواهد بود.


انواع سندهای ملکی در ترکیه


به طور حتم هر خانه در هر نقطه ای در جهان دارای سند است. در هر سند اطلاعاتی در ارتباط با ملک و صاحب ملک درج می شود. در ادامه به اطلاعات موجود در سند ملک در کشور ترکیه و نحوه خواندن سند خواهیم پرداخت.


تاپو چیست؟


اگر قصد خرید ملک در ترکیه را داشته باشید حتما نام تاپو را شنیده اید. در ترکیه به سند قانونی و رسمی که حق مالکیت مطلق اموال را مشخص می کند، تاپو سند یا تاپو می گویند. به بیانی دیگر در کشور ترکیه به سند ملک و دیگر مستغلات و اموال، تاپو می گویند.


بسیاری از افراد که به دنبال خرید ملک در ترکیه هستند، نگران صحت اطلاعات تاپو می باشند. چرا که در ماه های گذشته افراد کلاهبردار با سند جعلی به بسیاری از مهاجران ملک فروخته اند. باید بدانید در هر کشوری مانند ایران اداراتی وجود دارد که صحت تاپو و معامله ملکی را تایید کنند.


دفتر ثبت اموال تاپو و کاداستر (Tapu ve kadastro)


این اداره در ترکیه زیر نظر دولت در تمام شهر ها دفتر دارد. پس از یافتن ملک مورد نظر خود در ترکیه می توانید به اداره تاپو در همان شهری که ملک انتخاب کرده اید برای صحت اطلاعات موجود در سند مراجعه نمایید.


البته لازم است بدانید پس از عقد قرارداد خرید یا فروش ملک برای شروع مراحل مربوط به ثبت سند املاک و مستغلات باید به این اداره مراجعه نمایید. دفتر تاپو و کاداستر تنها مرجع رسمی زیر نظر دولت ترکیه است که ثبت املاک و مستغلات را انجام می دهد. این اداره در واقع ضامن قانونی بودن و شفافیت معاملات است.


زمانی که صحت سند مشخص شود و سازمان های بازرسی مربوط به اتباع خارجی برای معامله پاسخ مثبت بدهند، این اداره موظف است انتقال سند از فروشنده به خریدار را انجام دهد. این مراحل برای اتباع خارجی معمولا 3 الی 5 روز به طول می انجامد.


آخرین مطالب این وبلاگ