روشی برای اثبات حقیقت در مقابل شهادت دروغین

» روشی برای اثبات حقیقت در مقابل شهادت دروغین

ابتدا به تعریف شهادت میپردازیم.

شهادت در اصطلاح حقوقی به معنای، اخبار از واقعه­ای است، به سود یکی از دو طرف و زیان دیگری، که از سوی شخص ثالثی غیر از اصحاب دعوا بیان می‌شود.


1-در زمانی که شهود بصورت انفرادی و تک تک شهادت خود را بیان می دارند از نکات مهم شهادت

بصورت تیتر وار و سریع روی کاغذی که از پیش تهیه کردید، یادداشت برداری کنید


۲- پس از ادای شهادت، زمان مهمترین اقدام شما آغاز می گردد.

شما میتوانید از مقام قضایی بخواهید سوالاتی را توسط محکمه از شهود بپرسید


۳- در این زمان شما به جای پرسیدن سوالات کلی که جواب آن از قبل مشخص است و به راحتی میتوانند به آنها به دروغ پاسخ دهند، از جزئیات موضوع از شاهد سوال کنید تا با تناقض گویی های ایشان دروغ شان کشف گردد.

ذکر یک مثال:

براس مثال در یک پرونده شخصی ادعا کرده 50 میلیون به شما نقدا داده است و دو نفر هم به عنوان شاهد معرفی کرده است. حال چه باید کرد؟

در اینجا شما میتوانید از شهود بصورت تک تک از طریق محکمه سوالاتی راجع به جزئیات موضوع بپرسید

برای مثال

ترکیب اسکناسی آن 50 میلیون به چه ترتیب بوده؟

پول داخل چه محفظه ای بوده است؟

اندازه حجم پول چه اندازه بوده است؟

در چه ساعتی از روز این اتفاق افتاد؟

.کیف چه رنگی بوده است؟

و....

با ذکر این سوالات و احتمالا شروع تناقض گویی ها از سوی افرادی که به عنوان شاهد معرفی شده اند کم کم دروغ آنها برای محکمه اثبات می شود.

پس فراموش نکنید به صرف معرفی شاهد دروغین تمرکز خود را از دست ندهید و به جای آن با تفکر و خونسردی کامل، ایشان را با اجازه محکمه به چالش و سوال بکشید و این حق قانونی شماست.


۴- روی تمامی واژه ها حساس باشید.

از زبان یک وکیل پایه یک داد گستری: پرونده ای با موضوع تخریب و... داشتم که پس از صدور کیفرخواست و در جلسه رسیدگی دادگاه کیفری ۲، در مقام آخرین دفاع از موکلم عرض کردم یک سوال از شاهد دارم، طول میزی که شاکی و ایشان ادعا می کنن در درگیری متهم شکسته چقدر بود و چه جنسی بود، شاهد با اعتماد به نفس گفت فلان قدر، خطاب به ریاست دادگاه عرض کردم اصلا میزی شکسته نشده بلکه ایشان در مرحله دادسرا (در فلان در صفحه پرونده)به واژه صندلی اشاره کرده اند!

حکم برائت با همین تناقض در خصوص این اتهام که مجازات قانونی آن شش ماه تا سه سال حبس بود، صادر شد.


مجازات شهادت دروغ

مطابق ماده ۶۵۰ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) هر کس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد، به سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

آخرین مطالب این وبلاگ